WrotQA # 33 – Podsumowanie

Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata…

My mieliśmy szczęście, bo akurat 12 kwietnia pogoda nam dopisała 😉
Spotkaliśmy się w siedzibie firmy SoftServe (poczuliśmy się trochę jak w domu, takie wrażenie wywarł na nas ten budynek 😉 ).

Dwoje niezwykłych prelegentów…

Najpierw Marta Firlej opowiedziała nam o swoim doświadczeniu z pobytu na konferencjach UKSTAR i EuroSTAR. Z racji tego, że są to międzynarodowe konferencje, mogliśmy się dowiedzieć o tym, jak nas postrzegają inne narody. Okazało się, że co naród – to obyczaj i ma trochę inne wartości, które wpływają na ich sposób pracy, relacje itd. Odniosłem takie wrażenie, że jeszcze nie jesteśmy za bardzo znani w Europie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jakimi jesteśmy dobrymi specjalistami. Jakie mamy silne firmy IT w naszym kraju. Warto więc (będąc za granicą) podczas rozmów w kuluarach pokazać jakie mamy doświadczenie, pochwalić się naszą pracą, zachęcić do odwiedzenia naszego pięknego kraju. Przewiduję, że w najbliższych latach, powinniśmy już dokonać niemałej ekspansji na rynku (zwłaszcza, że coraz więcej prelegentów dostaję się na konferencje z „wyższej półki”).

W czasie przerwy zaserwowano naprawdę smaczny poczęstunek (każdy się najadł !) oraz równie smaczny napój (dla wtajemniczonych – wiadomo o co chodzi 😉 ).

Kolejny, ciekawy temat przedstawił nam Radosław Szynal. Mówił o budowanie zespołów QA ( w oparciu o naprawdę solidną dawkę wiedzy oraz swoje wieloletnie doświadczenie). Najbardziej spodobało mi się to stwierdzenie : „Przeciętni liderzy grają w warcaby podczas, gdy wybitni grają w szachy”. Oznacza to, że droga do zostania kierownikiem swojego zespołu jest naprawdę trudna – potrzeba czasu, wyciągnięcia odpowiednich wniosków, nieustannego szlifowania swoich umiejętności – by stać się autorytetem i masterem dla swoich ludzi. Po tym spotkaniu – terminy takie jak „polaryzacja grupowa” czy „próżniactwo społeczne” nie będą już dla Was obce 😉

Na koniec jeszcze mała niespodzianka – Marchmallow Challenge. Co ciekawe, wśród zaproszonych uczestników – tym razem zorganizowaliśmy spotkanie dla kameralnej liczby osób + z dużym doświadczeniem – niewielu kojarzyło tą grę. To akurat wyszło ostatecznie na plus, bo wszyscy mogli się dobrze bawić, jednocześnie tworząc naprawdę zgrane zespoły. 😉

Zdjęcia wykonał : Mateusz Holewski